Voyvoda Usulü Şişede Tavuk – Değişik Tavuk Yemekleri

Merhabalar!

Bugün tavuğum çok dertliydi. Birkaç zaman evvel methini duyduğum ancak yapmaya gönlümün elvermediği bir fırında tavuk tarifini denemeye karar verdim. Şişeye geçirilerek fırına verilen tavuk piliç çevirme kıvamında kızarıyor, lakin bu tavuğa yaptıklarım yüzünden tarih beni affetmeyecek… Değişik Tavuk Yemekleri arayanlara özel tarif…

The Lab in Kitchen voyvoda-1 Voyvoda Usulü Şişede Tavuk - Değişik Tavuk Yemekleri
İnsanı, “başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelmez” atasözünü kullanırken iki kere düşünmeye itecek bir yemek oldu. Bakın bakalım neler gelmiş garip tavuğumun başına?

NE KATTIM?

 • 1 ufak boy bütün tavuk/piliç
 • 4-5 patates
 • 2 havuç
 • 1 baş iri dişli sarımsak
 • 1 adet cam şişe

Sosu için;

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı hardal
 • 60 ml soya sosu
 • 3-4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı sirke
 • 1 tatlı kaşığı biberiye
 • 1 tutam kekik
 • 1 tutam karabiber

NE YAPTIM?

Gelelim gariban tavuğumun başına gelenlere:

 • Öncelikle cam şişemin dışını güzelce yıkayıp temizledim ve içine ¾’ü kadar su doldurduktan sonra şişenin kapağını kapatarak tepsinin ortasına koydum.

The Lab in Kitchen voyvoda-2-1024x502 Voyvoda Usulü Şişede Tavuk - Değişik Tavuk Yemekleri

NOT: Süt, meşrubat veya su şişesi kullanılabilir, ben su şişesi kullandım. Burada önemli olan, şişeyi tepsiyle fırınınızın en alt rafına yerleştirdiğinizde fırına rahatça sığması.

 • Sos için yukarıda yazılı malzemeleri bir kap içerisinde karıştırdım. Ballı hardallı sos, fırında tavuk için benim favori soslarımdan birisi olup, benim kişisel tercihimdir. Burada herhangi bir sos kullanılabilir tabi ki; neticede herkesin sosu kendine…
 • The Lab in Kitchen voyvoda-3-221x300 Voyvoda Usulü Şişede Tavuk - Değişik Tavuk Yemekleri Şimdi geldik işin vahşetli kısmına: güzelce yıkayıp temizlediğim tavuğumu sosla kapladıktan sonra Voyvoda III. Vlad misali tepsideki şişenin üzerine geçirdim. Şişeyi tavuğun altından girerek boynunun ön tarafından çıkacak şekilde sıkıca yerleştirdikten sonra, iri iri doğradığım patates ve havuçları şişenin etrafına dizdim. Üzerlerine dişlerine ayrılmış ancak soyulmamış sarımsakları serpiştirdikten sonra kalan sosu bu garnitürün üzerine döktüm. Tepsiye biraz da su ilave ettim ve şişenin kapağını açtıktan sonra tepsiyi 200 derecede turbo ayar ile ısıttığım fırının en alt rafına yerleştirdim.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: TEPSİ FIRINA VERİLMEDEN EVVEL ŞİŞENİN KAPAĞI MUTLAKA AMA MUTLAKA AÇILMALIDIR. Çünkü zavallı tavuğa ettiğimiz onca eziyet yetmez gibi, bir de fırının içinde infilak etmesini istemeyiz!

 • 45-50 dakikada nar gibi kızaran tavuğu şişesinden kurtararak bol garnitürle servis ettim.

NASIL OLDU?

Açıkçası, şişeye oturtarak fırına verdiğim tavuğumun lezzeti beni bir anda tüm duygusallığımdan arındırdı! Sonuçta profesyonel yaklaşmak lazım, değil mi?

The Lab in Kitchen voyvoda-4-193x300 Voyvoda Usulü Şişede Tavuk - Değişik Tavuk Yemekleri Şişenin içerisinde kaynayan su ile içten pişen, fırının ısısı ile de dıştan nar gibi kızaran tavuğumun dışı çıtır çıtır, içi ise suyunu kaybetmeden pişmişti. Sofraya gelene kadar tüyler ürpertici görünüyor olsa da, bu enfes lezzet için ayda en az 1-2 kere Voyvodalığa soyunabilirim!

Kadrolu deneğim Samet ise pişerken dehşete kapılmış olsa da, hayatında yediği en iyi fırında tavuk olduğunu, ancak tavuğun garnitürün üzerine akan soslu yağı sayesinde tepsideki sebzelerin tavuğun kendisini bile sollayabileceğini düşünüyor.

Bu lezzetli yemeği mideye indirdikten sonra hiçbir suçluluk duygumun kalmadığını fark etmek beni biraz düşündürse de, her insanın hayatında en az bir kere bu lezzeti tatması gerektiğine inanıyorum.

DENENEBİLİRLİK ENDEKSİ

Bu denememe hiç tereddütsüz 10 üzerinden 10 veriyorum! İçinizdeki vahşiyi dışa vurun, siz de deneyin bunu!

The Lab in Kitchen 101 Voyvoda Usulü Şişede Tavuk - Değişik Tavuk Yemekleri

Bir sonraki denememde görüşmek üzere, lezzetle kalın!

Android uygulamamızı indirmeyi unutmayın. Uygulamaya ulaşmak için tıklayınız.

Blog'a üye olarak yeni yazıların mail'inize gelmesini ister misiniz?

The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Voyvoda Usulü Şişede Tavuk - Değişik Tavuk Yemekleri
Follow me

Özgün Papan Kaşık

The Chef at The Lab in Kitchen
My passion in kitchen started when I was a kid. First, I fell for eating, then it turned out to be a passion for cooking.
The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Voyvoda Usulü Şişede Tavuk - Değişik Tavuk Yemekleri
Follow me

Latest posts by Özgün Papan Kaşık (see all)

2 Comments

 1. emredemirer says

  Bu muhteşem görünüyor 🙂 Ellerine sağlık Özgün abla 🙂

 2. Gülaçtı Şen says

  Ellerine sağlık 🙂 Gece yarısı açlığımı hatırlattı ve rüyama gireceğine eminim 🙂

 3. Abdullah ERTÜRK says

  Tavuk fırının içinde dile geldi ve resmen beni yiyin dedi. Görsel şöleni bu kadar iyiyken bir de önce koku sonra yumuşamış ve tüm hücrelerine kadar dengeli pişmiş tavuğun, baharat ve patatesle olan etkileşimi bundan sonraki hayatıma gurme olarak devam etme isteğini, tabağımdaki son kırıntıyı yerken bile çok mantıklı bir fikir olarak, aklımın ve kalbimin bir köşesine midemden yola çıkarak yerleştirdi desem abartmış olmam.

Leave A Reply

Your email address will not be published.