fbpx
KurabiyelerTatlılar

Tereyağlı İskoç Kurabiyesi Tarifi

Tereyağlı İskoç Kurabiyesi (Nam-ı Diğer Scottish Shortbreads) Tarifi

Merhabalar,

Bu hafta baş deneğim Samet’e bir güzellik yapmak istedim ve İngiltere dolaylarından gelen eşe dosta sürekli sipariş ettiği tereyağlı İskoç kurabiyelerini (Scottish shortbreads) evde yapmaya karar verdim.

En fazla 4 çeşit malzemeden oluşan bu basit ama bir o kadar da leziz bu kurabiyenin beni bu kadar zorlayacağını hiç tahmin etmezdim. Şöyle ki, orijinal tarifi arayış sürecimde orijinal tarif ve en iyi kıvam olduğunu iddia eden onlarca tarifle karşılaştım. Kimi mısır nişastası kullanırken, kimi pirinç unu kullanmış, kimiyse sadece unla yapmış. Ben de işin içinden çıkamayınca kurabiyenin temeli için anlatımı en detaylı olan ve fotoğrafı gözüme en güzel gelen tarifi seçtim, diğer tariflerin de püf noktaları ve yöntemlerinden faydalandım. Bir yerden başlamak gerek, ne yapalım…

Bu arada tarif arayışım sırasında bu sempatik ağızda dağılan tereyağlı kurabiyelerin tarihçesini de öğrendim; kısaca paylaşayım da genel kültür adına burada bulunsun. Günümüzdeki haliyle un kurabiyesinin kuzeni gibi görünen bu arkadaş, zamanında İskoçya’da ekmek yapımından artan hamurların üzerine şeker serpilerek tepsilerde pişirilmesinden ibaretmiş. Bu yüzden de orijinal adı “Scottish Shortbreads” yani İskoç ekmekciği/çöreği, bu sonradan ağızda dağılmaya karar vermiş olan kurabiyenin… Şimdiki versiyonu pişerken ortamı mis gibi şekerli tereyağı kokusuna boğan İskoç kurabiyesi, bizim en başarılı un kurabiyemizle aşık atabilecek potansiyele sahip.

Bu tarifi denediğim için oldukça mutluyum ancak bu gelecekte diğer versiyonları denemeyeceğim anlamına gelmiyor. Bakalım nasılmış bu tarif; neler katmış, ne yapmışım?

NE KATTIM? (18 adet/6 kişilik-ama neredeyse hepsini Samet yedi)

 • 225 gr tereyağı
 • 225 gr un
 • 110 gr süper ince toz şeker
 • 100 gr mısır nişastası
 • 1 tutam tuz
 • Vanilya özütü (isteğe bağlı)
 • 22×22 cm’lik kare tart kalıbı veya büyük boy fırın tepsisi

NE YAPTIM?

BÜYÜK NOT: Tarifi hazırlamadan evvel tüm malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olmak gerekiyor. Ancak kullanılacak gereçler (karıştırma kabı, mikserin çırpıcı teli, silikon spatula, tahta kaşık vs.) önceden buzdolabında bekletilerek soğutulmalı ve gerektiğinde ellerinizi soğutmak için bir buz kalıbı tezgâh üzerinde hazır bulundurulmalı.

 • İlk olarak, fırını 170 dereceye ayarlayarak ön ısıtmayı başlattım.
 • Yabancı memleketlerde süper ince şeker (superfine/castor sugar) olarak marketlerde satılan güzide malzeme ülkemizde bulunmadığından, normal toz şekeri keskin bıçaklı bir mutfak robotunda öğüterek olabildiğince ince hale getirdim. Evinizde mevcutsa, kahve öğütücüsü daha hızlı ve daha ince öğütebilir.

NOT: Sakın ola ben şeker öğütmekle uğraşmam pudra şekeri ne güne duruyor, onu kullanayım demeyin cin fikirli mutfak severler yoldaşlarım. Zira öğütülmüş olan şeker pudra kadar ince olmamalı; ortalama rafine tuz inceliğinde olması idealdir. Ayrıca, pudra şekerinin içinde nişasta da bulunduğundan şeker ve nişastanın ince ayarını kaçırabilirsiniz pudra şekeri kullanarak…

 • Buzdolabından çıkardığım çırpma kabına küp küp doğranmış oda sıcaklığındaki tereyağını, vanilya özütünü, öğütülmüş ince şekeri ve bir tutam tuzu ilave ederek ortalama 5-6 dakika tezgâh üstü mikserde çırptım. Bu işlem el mikseri veya doğrudan elle de çırparak da yapılabilir, yalnızca biraz daha uzun sürecektir. Burada bir püf noktam var:

PÜF NOKTASI: Çırpma esnasında sürekli hareket halinde olan çırpıcınızın ve dolayısıyla tereyağının ısınmaması çok ama çok önemli! Çılgınca ağızda dağılma olayını yitirmek istemiyorsanız tereyağının daima soğuk kaldığından emin olmalısınız. Bu sebeple azami 1 dakikalık periyodlarla çırparak, arada ufak molalar vererek malzemenin ısınmasına izin vermemelisiniz. Eğer çırpma sırasında malzemenizin ısındığını düşünüyorsanız çırpma işleminden sonra bir süre buzdolabında bekleterek şekerli tereyağını soğutmanızı tavsiye ederim. Buzdolabından çıkardıktan sonra 30 saniye daha çırpıp sonraki adıma geçebilirsiniz.

 • Şeker tereyağının içinde iyice eriyip, tereyağı beyaz pofuduk bir görünüme bürününce bir sonraki aşamaya geçmenin vakti gelmiş demektir. Ben de önceden bir kabın içine elemiş olduğum un ve nişastayı çırpma kabına ikinci kez eleyerek ilave ettim. Mikserin çırpma teli aparatını kurabiye yoğurma aparatı ile değiştirerek orta hızda yaklaşık 20-30 saniye kadar tereyağı ile unlu karışımı birbirine yedirdim. Eğer el mikseri kullanıyorsanız bu karıştırma işlemine tahta kaşık ile devam etmenizi öneririm, çırpma teli hamurunuzun kıvamını bozacaktır.
 • İyice karıştığından emin olunca, buz kalıbıyla ellerimi iyice soğuttum ve un serptiğim soğuk tezgâhta hamuru ısıtmadan çok hızlı biçimde birkaç tur yoğurarak hamura son kıvamını verdim.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 • Tepsiye yerleştirilesi konusunda birçok seçenek mevcut. Dileyen klasik bir kurabiye gibi iki yağlı kâğıt arasında merdaneyle açarak kalıplarla keserek de yapabilir. Ancak ben birçok tarifte karşılaştığım farklı bir yöntemi denemek istedim. Hem çok daha pratik ve hızlı bir yöntem olduğundan çok sempatik geldi hem de daha önce hiç denemediğim için bir şans vermek istedim. Yöntem şöyle: dibine yağlı kâğıt yerleştirdiğim (20×20 – 25×25 cm arası kare veya dikdörtgen) tart/kek kalıbının içine hamurun tamamını yerleştirerek üzerini düzledim. Hamur üzerine çatalla hafifçe delikler açarak dekoratif bir görüntü verdim. Hepsi bu…
 • Son olarak tepsiyi fırına atmadan buzdolabında 15 dakika bekleterek son bir soğutma işlemi yaptım ve sonra doğru fırına.
 • Pişme süresini belirlemek benim için oldukça zor oldu. Zira tariflerin kiminde 45 dakika, kiminde 20 dakika, kiminde ise 10-12 dakika yazıyordu. Ancak hepsinde yazan ortak açıklama, kurabiyenin kızarmaması, altın renginde olması gerektiğiydi. “Eğer kurabiyenin kenarları hafifçe kızarmaya başladıysa şimdiden fazla bile pişmiş demektir” deniliyordu. Ben de fırının başında nöbet tuttum ve hamurumun kenarları kızarmaya başladığında (yaklaşık 13. dakika) bir hışımla tepsiyi dışarı çıkardım. Tarifte söylendiği gibi pişen kurabiyeyi hala tepsinin içindeyken sıcağı sıcağına bıçakla uzun ince dilimler halinde kestim ve en az 15 dakika kadar soğumaya bıraktım.
 • Kurabiyeler iyice soğuduktan sonra tepsiden çıkararak sıcak çay veya soğuk süt veya sütlü çay eşliğinde mis gibi tükettik. Nasıl mı oldu? Yorumlar aşağıda…

NASIL OLDU?

Öncelikle itiraf etmem gerekir ki pişme süresini tutturamadım! Kenarları kızarmaya başlayınca yanacak korkusuyla fırından çıkardığım kurabiyemin iç kısımları hafiften çiğ kalmış gibi geldi bana… Çiğ hamur tadı yoktu kesinlikle ancak kıvam olarak orijinalinden daha yumuşak, daha hamurumsu görünüyordu. Kenar dilimlerinin kıvamı orijinaline daha yakındı. Yani kenarları fazlaca pişmişken içlerinin pişmemesi olası görünen bu tepsileme yöntemini bir daha kullanacağımı sanmıyorum. Daha hamurken kesip, tek tek tepsiye dizerek pişirmek suretiyle bu sorunun kolaylıkla aşılabileceğini düşünüyorum. Kıvamı hafiften çiğ gibi olsa da, ben bu halde bile lezzetini oldukça başarılı buldum. Sevgili deneğim Samet’in süreçle ilgili yorumunu ise olduğu gibi aktarıyorum:

“3 ay kadar diyet yapınca tatlı nedir unutuyor insan. Tereyağlı İskoç kurabiyesini çok sevdiğimi bilen Özgün ben sana aynısından yaparım dediği zaman aynısını tutturabileceğine pek ihtimal vermemiştim. Tabi ki şef inadıyla hemen araştırmalara başladı ve sonraki hafta “kurabiyeni bu akşam yapacağım” cümlesiyle beni sevince boğdu. Sonuçta aynısı tutmasa bile kurabiye kurabiyedir. Şekersiz çay içmeye hiç alışamadığım için bu tarz kurabiyelerin yeri ayrı bende. Derken akşam yemeğinden sonra ben çay demlerken Özgün kurabiye hazırlıklarına başladı. Kurabiye fırından çıktıktan sonra 15 dakikadan fazla bekleyemedim ve sıcağı sıcağına 3 tanesini kurabiye canavarı misali mideye indirdim. Sıcağı sıcağına yediğim kurabiyeler, Londra’dan gelen paketli kurabiyelerin aynısı olmasa da çok lezzetliydi. Ertesi akşam, dolaptan çıkarıp yine çay eşliğinde yediğim zamanki sevincim ise paha biçilemezdi! Dinlenince kurabiyeler Londra’dan gelen meşhur tereyağlı İskoç kurabiyelerinin aynısı olmuş! Kokusu ve lezzeti hala aklımda. Umarım en kısa zamanda bundan tekrar yaparsın kurabiyelerin efendisi…”

DENENEBİLİRLİK ENDEKSİ

Bu kurabiye çok güzel! Hatta o kadar güzel ki, bunun tüm versiyonlarını tek tek denemek istiyorum. Tabi bundan sonra pişme sürelerini gözden geçirmem gerekecek, o ayrı… Bu kurabiyenin hafif çiğliğinden kırdığımız puanla 10 üzerinden 9 veriyor; enfes lezzetler kategorisinde kalorisinden ötürü gözlerimiz yaşlı uğurluyoruz bu arkadaşı…

 

Yapınız, yeyiniz, yiyemiyorsanız bile yediriniz.

Afiyet olsun!

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Özgün Papan Kaşık

My passion in kitchen started when I was a kid. First, I fell for eating, then it turned out to be a passion for cooking.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Tarif ve detaylar için teşekkürler. tarifi 3-2-1 kuralıyla hafif modifiye ettim sonuç iyi oldu; şu şekilde özetliyim 300 gr un – 200 gr Tereyag – 100 gr şeker ile yaptım. Şekeri dediğiniz gibi robottan çektim, ve kitchen aidin hamur uçlarını freezerda dondurdum, elle yoğurma kısmındada elimi buzla soğuttum. Bisküvileri yaklaşık 1 cm kalınlıkta yaptım ve Pişirme süremi belirttiğiniz gibi uzattım 160 derecede Siemens fanlı fırında 30 dakikada yaptım. Tahminimce bir kurabiyemin kalorisi 150 kaloriye geldi. Evde eşimde küçük oğlumda bayıldı. İyi günler dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: