Mükemmel Aperitif: Sarımsaklı Ekmek Tarifi

Herkese Selamlar!

Çoğunlukla diyet ve sıkıcı öğünlerle geçen uzun bir aradan sonra, bu diyarlara güzel bir aperitifle dönmenin uygun olacağını düşündüm… Paylaşmaktan kendimi alamadığım bir tarifim var elimde: uydurmacalı sarımsaklı ekmek tarifi!

Geçenlerde aklıma düştü sarımsaklı ekmek, kokusu da burnumda tütünce başka bir çıkar yolum kalmmıştı: o sarımsaklı ekmek yapılacak, mideye indirilecek! Ancak internette karşıma çıkan hiçbir tarif tam anlamıyla içime sinmedi. Ben de kendi tarifimi kendim yapmaya karar verdim ve mantık çerçevesinde bir güzel doğaçladım.

Bakalım ne yapmışım, nasıl olmuş?

The Lab in Kitchen garlic-bread-1024x768 Mükemmel Aperitif: Sarımsaklı Ekmek Tarifi

NE KATTIM?

 • Sevdiğiniz bir çeşit ekmek
 • 75 gr tereyağı (oda sıcaklığında iyice yumuşamış olmalı)
 • 4 iri diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı toz fesleğen
 • 1 tutam tuz
 • 2-3 damla taze limon suyu
 • 1 cezve kaynar su
 • Havan

NE YAPTIM?

 • Öncelikle sarımsaklarımı kabuklarını soymadan 1 cezvede kaynamakta olan suya atarak 10 dakika kadar orta ateşte haşladım. Böylece çiğ sarımsağın haşin kokusu yerine daha yumuşak bir aroma ve kremsi bir kıvam elde edebilecektim.
 • Sarımsakları sudan çıkarıp kabuklarını soyduğumda çatalla ezilebilecek bir kıvama gelmişlerdi. Bu sarımsakları havana alıp 1 tutam tuz ve 2-3 damla taze limon suyu ile birlikte iyice ezerek krem haline getirdim.
 • Havandaki karışıma oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan tereyağını ve toz fesleğeni ekleyerek homojen bir hale gelene kadar ezerek karıştırdım ve sarımsaklı ekmeklerim için gereken harcı tamamlamış oldum.
 • Bu aşamadan sonrası da sizin zevkinize kalmış. Ben tam tahıllı ekmeklerimi tost makinesinde iyice kızarttım ve sıcak ekmeklerimin üzerine bu harcı sürerek afiyetle yedim.

NOT: Önce ekmeklere harcı sürdükten sonra fırında kızartarak da gayet leziz olacaktır. Burada ekmek seçimi de tamamen sizin zevkinize kalmış.

NASIL OLDU?

Dünya yüzünde herhangi bir restoranda yenilebilecek herhangi bir sarımsaklı ekmekten daha enfes olduğu konusunda neredeyse eminim. Öyle ki, sevgili deneğim Samet ve ben hızımızı alamadık ve aperitif olsun diye yaptığım ekmeklerle karnımızı doyurmuş bulduk kendimizi! Haşlanmış sarımsağın yumuşak aroması ve fesleğen ile mükemmel uyumu insanı yerken ağlatabilecek lezzetteydi.

DENENEBİLİRLİK ENDEKSİ

Kendimce uydurarak 15 dakikada hazırladığım bu aperitif en gözdelerimizden biri olunca, ben de bu güzelliği hepinizle paylaşmak istedim. Mutlaka deneyin!

The Lab in Kitchen 101 Mükemmel Aperitif: Sarımsaklı Ekmek Tarifi

Android uygulamamızı indirmeyi unutmayın. Uygulamaya ulaşmak için tıklayınız.

Blog'a üye olarak yeni yazıların mail'inize gelmesini ister misiniz?

The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Mükemmel Aperitif: Sarımsaklı Ekmek Tarifi
Follow me

Özgün Papan Kaşık

The Chef at The Lab in Kitchen
My passion in kitchen started when I was a kid. First, I fell for eating, then it turned out to be a passion for cooking.
The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Mükemmel Aperitif: Sarımsaklı Ekmek Tarifi
Follow me

Latest posts by Özgün Papan Kaşık (see all)

1 Comment

 1. Nazife Duygu says

  10 puan da verdiysen vardir mutlaka cok ozel bir yani, usenmesem de denesem!!!

Leave A Reply

Your email address will not be published.