Mıhlama Tarifi

Merhabalar,

Bu hafta sonu, bizi aylardır domates-yeşillik-peynir-yumurta kapanına kıstırmış olan diyet kahvaltısına bir kaçamak yaptık ve Pazar kahvaltısının hakkını verelim dedik. Ben de düşündüm, taşındım; şöyle ekmeği bandıkça uzayan bir mıhlama yapayım dedim. Dışarıda yerken güzel tabi ama daha önce evde yapmayı denemediğimden, öncesinde bir düzine farklı video izlemem gerekti temel tarifi kafamda oturtabilmek için. İzlerken şunu fark ettim, bu yemeği her pişiren farklı, her biri kendine göre yapıyor tarifi.

Bu mıhlama denen Karadenizli arkadaşın temel malzemeleri tereyağı, mısır unu, su ve ısınınca sünen cinsten yöresel birtakım peynirler. Bu malzemelerle yapılan bazı nüanslara sahip kuzenine de kuymak diyorlar, ancak anladığım kadarıyla o daha çok mısır unu tabanlı ve çok sündürmeli değil. Ben uzayan peynirlere bayıldığım için mıhlama versiyonunda karar kıldım.

İnanır mısınız, bu aşırı basit görünen yemeği pişirmek için cesaretimi toplayana kadar 10’dan fazla farklı tarif izledim ve bir o kadar da okudum. En sonunda gözümü karartıp, “temel mıhlama ilkeleri” çerçevesinde kendi mıhlamamı yapmaya karar verdim.

Öyleyse buyurun mıhlamama, bakalım neler yapmışım, nasıl olmuş?

NE KATTIM? (4 kişilik)

 • 125 gr halis tereyağı
 • 2 tepeleme çorba kaşığı mısır unu
 • 2 su bardağı soğuk su
 • 150 gr çeçil peyniri
 • 50 gr kolot peyniri

NE YAPTIM?

BÜYÜK NOT: Pişirme sürecinin tamamında ocak kısık/kısık-orta ateşte olmalıdır. Harlı ateş malzemeyi yakar, içini çiğ bırakır, lapa haline getirir. Ocağın altını sakın ola fazla açmamak lazım.

DİĞER BÜYÜK NOT: Mıhlamanın güzel olması için en önemli faktörü söylüyorum: MALZEMELER! Ne kadar kaliteli, o kadar iyi; ne kadar yöresel, o kadar enfes. Zaten içinde 200 gr peynir, onun da yarısı kadar tereyağı var topu topu, lütfen malzemeden çalmayın efenim…

 • İlk olarak, köy tereyağını tavada erittim ve içerisinde hiç süt kalıntısı kalmayacak biçimde kızdırdım.

NOT: Burada en iyi sonucu bakır tava ile alırmışsınız, ama bende bakır tava olmadığından granit tavada pişirdim, kötü olmadı.

 • Yağ kahverengileşmeye başlamadan önce mısır ununu ilave ettim ve cezbedici kokular çıkmaya başlayıp pembeleşene kadar kavurdum.

NOT: Mısır ununu yağ kahverengileştikten sonra atarsanız, mısır unu pişmeye fırsat bulamadan yanmış yağın etkisiyle renk değiştirir ve daha fazla yanmadan müdahale etmeniz gerekir, mıhlamada çiğden bir mısır unu kokusu olur.

 • Mısır unu iyice kavrulup pembeleştikten sonra, oda sıcaklığındaki suyu azar azar ilave ederek hiç durmadan karıştırdım. 2 tepeleme çorba kaşığı mısır ununa 2 bardak su tam geldi, ancak yine de azar azar ilave edip karıştırarak kıvamı kontrol etmekte fayda var, zira her mısır unu aynı miktarda su gerektirmeyebilir veya daha fazlasını isteyebilir.
 • Su eklediğim karışımım sıcak puding kıvamına gelip fokur fokur kaynamaya başladığında artık peynire hazır olduğunu düşünerek, tel tel ayırdığım peynirleri ilave ettim. Üzerlerinden tahta kaşığın tersiyle bastıra bastıra peynirleri harcın içine gömdüm ama ilk etapta çok fazla karıştırmadım.
 • Peynirler kısık ateşte 3-4 dk boyunca içlerini çekerek eridikten sonra tüm malzemeyi karıştırdım. Hafiften yağı üzerine çıkmaya başladığında ocaktan aldım ve dooooğru sofraya!

NASIL OLDU?

Sevgili deneğim Samet, Karadenizli olmasına rağmen mıhlama için ölmez pek. Onun yemesi için cidden lezzetli bir mıhlama olması gerek. Artık yayladan (Ordu) gelen halis tereyağının hatırına mı desem, acemi şansı mı desem, yoksa Samet’in aylardır diyette olmasından ötürü mü desem, deneğime yedirebildim mıhlamamı. Hem de şahane bir performansla yedi, tebrik ediyorum!

Ben de bayıla bayıla yedim, hakikaten de Pazar kahvaltınızı şenlendirecek bir arkadaş kendisi. Ama lütfen diğer günler denemeyin; zira sıkışık bir vakitte yenecek bir şey değil, hakkını vererek ve takdir ederek yemek lazım.

Küçük Not: Pişirirken mısır unu şişti, şişti ve bir dünya oldu! Benim 2 kişilik diye yaptığım yukarıdaki tarif normal yeme kapasitesine sahip 4 kişiye çok rahat yeter diye düşünüyorum, zira biz tavanın dibini görmeyi çok istesek de bitiremedik.

Ha bir de soğur diye korkmayın. Mısır unu yüzünden sanırım, ayazda bırakılmadıkça soğumuyor. Son lokmamıza kadar sıcak sıcak yedik, çok da güzel oldu.

DENENEBİLİRLİK ENDEKSİ

Samet bu yemeğe 10 üzerinden 10 verdi, çok şaşırdım! Ben yine de mükemmelliğe en azından 1 adım bırakalım diyor, bu işin ustaları Karadenizli hatunların ellerinden öperek deneğimin verdiği puandan kırarak 9 veriyorum.

Yapınız, yeyiniz, yediriniz.

The Lab in Kitchen 9 Mıhlama Tarifi

Afiyet olsun!

Blog'a üye olarak yeni yazıların mail'inize gelmesini ister misiniz?

Mıhlama Tarifi

The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Mıhlama Tarifi
Follow me

Özgün Papan Kaşık

The Chef at The Lab in Kitchen
My passion in kitchen started when I was a kid. First, I fell for eating, then it turned out to be a passion for cooking.
The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Mıhlama Tarifi
Follow me

Latest posts by Özgün Papan Kaşık (see all)

6 Comments

 1. Ahmet says

  Özgün hanım, ellerinize sağlık çok güzel görünüyor. Çeçil peyniri ve kolot peynirini nasıl edinebiliriz.

 2. duygu says

  bravo!!! inanılmaz canım çekti!!!!! ellerine sağlık şef! daha çok tarif bekliyoruz!

 3. duygu says

  bravo!!! inanılmaz canım çekti!!!!!

 4. duygu says

  fotograf çok iştah açıcı. umarım biz de denediğimizde aynı başarıya ulaşırız 🙂

 5. Necla says

  Mükemmel görünüyor, ellerine sağlık… En kısa zamanda tarifini deneyeceğim inşallah.

 6. Anonim says

  Son derece lezzetli oldu. Tarif için çok teşekkürler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.