Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ

Merhabalar,

Sualtı belgesellerini izlerken ağzının suyu akan ve iştahla “şimdi bunun ızgarası ne güzel olurdu” gibi yorumlarda bulunan bir insan olduğumdan mütevellit, sonunda balık mevsiminin gelmesine en çok ben sevindim desem abartmış olmam herhalde. Taze balık tezgâhının önünde yaklaşık 15 dakika ‘hangi balığı alsam da, nasıl pişirsem’ diye düşündükten sonra, hafif bir seçenek olarak daha önce namını çok duyduğum ancak denemeye fırsat bulamadığım mezgit buğulamayı denemeye karar verdim.

Balıkları tencereme dizdikten sonra -artık nasıl gözüm döndüyse- elime geçeni doldurdum balıkların üzerine; ancak pişerken aklıma geldi o kadar malzemeyi karıştırmanın iyi bir fikir olup olmadığını düşünmek

Balığı bir yemek çeşidi değil de bir çerez/salata/atıştırmalık olarak gören deneğim Samet’in buğulamayla arası pek de iyi olmadığından, balık konusunda objektif olamayacağımı bile bile bu sefer kendi kendimin deneği oldum. Bakalım ne kadar çok beğenmişim bol karıştırmacalı buğulamamı

NE KATTIM?

 • The Lab in Kitchen IMAG2636-2-300x267 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ 750 gr küçük mezgit (2 kişi için)
 • 5-6 dal maydanoz
 • 1 dal dereotu
 • 6-7 yaprak ıspanak
 • 1 tane jalapeno biber
 • The Lab in Kitchen IMAG2629-2-150x150 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ 1 limon
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 8-10 tane karabiber
 • 1 defneyaprağı

NE YAPTIM?

 • İlk olarak çelThe Lab in Kitchen IMAG2625-300x170 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ ik bir karnıyarık tenceresinin dibini zeytinyağı ile yağladım ve tencerenin dibine temizlenmiş olan mezgitlerimi dizdim. Üzerine ince ince dilimlediğim 1 adet limonu dizdim ve ince doğramız olduğum jalapeno biberini serpiştirdim. Karabiber tanelerini ve defneyaprağını da ekledikten sonra, üzerini maydanoz ile kapladım. Üzerine dereotunu iri iri parçalayarak dağıttım ve son olarak ıspanaklarla üzerini tamamen kapattım.
 • The Lab in Kitchen IMAG2634-2-218x300 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ Kısık ateşte pişirmeye aldığım tenceremin kapağını hiç açmadan içeride olup biteni cam kapaktan gözleyerek balıkların pişmesini bekledim. Yaklaşık 15 dakika içerisinde malzemeler suyunu saldı ve pişmiş balıkların mis gibi kokusu ortalığa yayıldı. Ancak ben çiğ kalır korkusuyla bir müddet daha ocakta tuttum ve maalesef balıklar tüm suyunu çekerek biraz kuru kaldılar.

Not: Burada tencerenin kapağının cam olması önemli çünkü tenceredeki balıkların halini gözlemek için kapağı açtığınız anda tüm buhar dışarı kaçıyor ve buğulama tam anlamıyla buğulanamıyor.

NASIL OLDU?

Öncelikle buğulamamın lezzet olarak şahane olduğunu söyleyebilirim. Belki de de 1 yaz süren balık hasretinin ardından bana öyle gelmiştir, orasını bilemem

The Lab in Kitchen IMAG2634-2-218x300 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ The Lab in Kitchen IMAG2643-2-300x126 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ

Ancak yukarıda da bahsettiğim üzere, ocakta biraz fazla tutmam sebebiyle tenceredeki tüm su buharlaştı ve balıklar aşırı pişti. Buğulama yaparken balıkların kısa bir süre pişirilerek diri kalması daha makbul ki zavallı balıklar benim korkumun aksine hemencecik pişiyorlar sanırım. Zira benim balıklarım aşırı piştiğimden hemen dağılıyorlardı ve ufacık balıkları yine çok piştiği için hemen dağılıveren kılçıklarından ayıklamak tam bir işkenceye dönüştü. Yani neymiş? Mezgit çabucak pişebiliyormuş ve buğulamayı ocakta fazla tutmak iyi bir fikir değilmiş. Ben bunu bir kenara kaydettim, sizin de aklınızda bulunsun 🙂

Bunun dışında, belki de yine çok piştiğinden, limonların kabuklarının hafif acımtırak kokusu tenceredeki diğer aromaların yanında çok baskın kalıyordu. Yani kabuklarıyla dilimlemiş olduğum limonların kabuğunu soymak da iyi bir fikir olabilirdi.

The Lab in Kitchen IMAG2648-2 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ

DENENEBİLİRLİK ENDEKSİ

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğum iki konuda dikkatli olsaydım kesinlikle 10 numara olacağını düşündüğüm mezgit buğulamam, bu haliyle bile 7,5’tan 8’i hak ediyor bence .

Buğulamadaki ilk denemem çok başarılı olmasa da bu denememin son olarak kalmayacağından eminim. Sonraki denemelerimin başarısına katkıda bulunmak isterseniz, buğulama konusunda sahip olduğunuz püf noktalarını aşağıda yorum olarak paylaşarak beni sevindirebilirsiniz.

 

The Lab in Kitchen 8 Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ

Bir sonraki deneyde görüşmek üzere, takipte kalın!

Android uygulamamızı indirmeyi unutmayın. Uygulamaya ulaşmak için tıklayınız.

Blog'a üye olarak yeni yazıların mail'inize gelmesini ister misiniz?

The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ
Follow me

Özgün Papan Kaşık

The Chef at The Lab in Kitchen
My passion in kitchen started when I was a kid. First, I fell for eating, then it turned out to be a passion for cooking.
The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Mezgit Buğulama : ISPANAK VE JALAPENO BİBERLİ
Follow me

Latest posts by Özgün Papan Kaşık (see all)

2 Comments

 1. Nihan SÜRÜCÜ says

  Çok güzel gözüküyor ama çağırsaydın ben de yedikten sonra yapsaydım bu yorumu daha da güzel olurdu:)

 2. Nazife Duygu says

  Ellerine saglik sefim, aciksozlulugun insani kendine hayran birakiyor. Kucuk detaylari paylasmansa sadece beni degil bir cok takipcini mutlu ediyordur. Bir sorum olacak: jalapeno biberi sadece tursu olarak var marketlerde sen hangi marketten aldin biberi reklama girmeyecekse? :):):)

Leave A Reply

Your email address will not be published.