Keçi Pişirmenin İlmi – Keçi Eti Nasıl Pişirilir?

Merhabalar!

Bugünün sorusu: Keçi eti nasıl pişirilir?

Uzun zamandır içimde dert olan bir sorunu aşmış olmanın mutluluğu ile yazıyorum şu anda. Keçi pişirmenin ilmini çözdüm a dostlar! “Keçi eti de nereden çıktı şimdi”, “yağsız-sert olur o”, “mideyi bozar” gibi genellemelerde bulunanınız varsa bu yazıyı özellikle okusun! İşte onlar hep doğru bilinen büyük yanlışlar.

Derin dondurucumdaki keçi etinin bir kısmını kuzu eti muamelesi yaparak telef etmiş ve akşam yemeğinde kösele kıvamında sunmuş olduğum doğrudur. Ama keçi etinden ümidi kesmedim, hatayı kendimde aradım ve buldum! Kimi internet sitelerinde keçinin yağlı ve kolay pişen bir eti olduğu (!) yazılmış olsa da öyle olmadığını tecrübeyle sabit olarak bildiğimden, yabancı kaynaklara yöneldim ve yaptığım araştırmalar neticesinde doğru yöntemi keşfettim. Ayrıca, öğrendim ki keçi eti başta İngiltere ve Avustralya olmak üzere birçok ülkede çok makbulmüş, hatta son zamanlarda Londra’daki Michelin yıldızlı restoranların menülerine de girmiş bu enfes aromalı et.

Haydi bakalım neler keşfedeceğiz bugün mutfakta!

NE KATTIM? (2 Kişilik)

 • 500 gr keçi eti (kemiğinden ayrılmış ve yaprak yaprak dilimlenmiş üst kol eti)
 • 1 portakal
 • ¼ su bardağı beyaz sirke
 • ¼ su bardağı zeytinyağı
 • Taze çekilmiş karabiber
 • 5-6 defne yaprağı
 • Tuz
 • Fırın kağıdı
 • Alüminyum folyo

NE YAPTIM?

 • Öncelikle, 1 portakalın kabuğunu rendeledikten sonra kabukların üzerine portakalın suyunu sıktım. Daha sonra zeytinyağı, beyaz sirke ve biraz karabiber ekleyerek uydurduğum bu portakallı karışım içerisine etleri ekleyerek yaklaşık 1 saat kadar marine ettim. Aslında ne kadar uzun süre marine edilirse o kadar başarılı olacağını düşünüyorum, ancak ben ani bir kararla işe koyulduğumdan daha fazla bekleyecek vaktim yoktu maalesef.
 • Bir tepsi üzerine genişçe alüminyum folyo serdim ve üzerine pişirme kağıdını yerleştirdim. Daha sonra, defne yapraklarını pişirme kağıdının ortasına dizdim ve 1 saat sosta beklemiş olan etleri, portakal kabuklarından tamamen ayıklayarak defne yapraklarının üzerine yaydım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 • Etlerin üzerine biraz karabiber ve tuz serpiştirdikten sonra pişirme kağıdını zarf gibi katlayarak etleri üzerini tamamen kapadım ve bu zarfın dışını buharı mümkün olduğunca içeride tutması için sıkıca alüminyum folyo ile kapladım.
 • Son ve en önemli adım olarak, fırınımı turbo pişirme seçeneğinde 140 dereceye ayarladım ve tepsimi yerleştirdim. Bu ısıda 60 dakika süreyle piştikten sonra ısıyı 130 dereceye düşürerek 90 dakika daha pişirdim.

The Lab in Kitchen IMAG2827 Keçi Pişirmenin İlmi - Keçi Eti Nasıl Pişirilir?

EN PÜF NOKTA: Eğer bu yemeği deneyecekseniz, bu ısıda et pişer miymiş deyip de ısıyı daha yüksek tutmayın sakın; hayatınızın hatasını yapmış olursunuz. Zira çok çeşitli kaynaklardan okuduktan sonra ilk elden tecrübe ettiğim üzere, keçi eti pişirmenin ilmi tamamen düşük ısıda uzun süre pişirmek üzerine kurulu. Keçi etini yüksek ısıya maruz bıraktığınızda o güzelim et büzüşüp kuruyarak kayış kıvamını alıyor ve kötü bir şöhret kazanıyor maalesef.. Halbuki düşük ısılarda uzun süre pişirildiğinde tüm kasları yavaş yavaş birbirinden ayrılarak kuzu tandır kıvamına erişebiliyor. Yani işin tüm sırrı “düşük ısıda – uzun sürede” diyebiliriz. İlla ki fırında kağıtta sarılı pişecek diye bir kaide de yok; çok kısık ateşte uzun süreli olarak tencerede de aynı yumuşak kıvam elde edilebilir. Yeter ki “şunu şöyle kızgın tavaya atıp da mühürleyeyim” gibi bir hataya düşmeyin.

NASIL OLDU?

Keçi eti gerektiği gibi pişirilirse sert olmazmış efendim; ete yapışan kılları da adamakıllı ayıklanırsa mideyi bozmazmış. Ayrıca, koyun etinin kokusundan pek hazzetmememe rağmen, ben kendi adıma keçi etinde hiçbir rahatsızlık verici koku almadım. Bu kadar muazzam bir lezzeti kendi hatalarımız sebebiyle itibarsızlaştırmayalım lütfen! Kıllarından güzelce temizlenerek yukarıda anlattığım şekilde pişirilen keçi eti müptelası olunacak bir lezzet!

The Lab in Kitchen IMAG2831 Keçi Pişirmenin İlmi - Keçi Eti Nasıl Pişirilir?

İLAVE PÜF NOKTA: Kesim esnasında sert kılları ete çokça yapışan keçi etini temizlemek için, un ve su ile sertçe bir hamur yoğurarak bu hamuru hafif bir basınç ile etin üzerinde dolaştırmanız yeterli olacaktır. Böylece sert keçi kılları hamura yapışacak ve etiniz layıkıyla temizlenmiş olacaktır.

Çocukluğundan beri keçi etinin tadına fazlasıyla aşina olan deneğim Samet, bu etin bu kadar yumuşak pişirilebileceğini hiç düşünmüyormuş meğerse… Marine sosunda bulunan portakal ve birlikte piştiği defnenin aromasıyla şenlenen fırında keçi yemeğimi yanında zerdeçallı basmati pilavı ve salatayla servis ettikten sonra arkama yaslanıp film izler gibi Samet’in tabağı silip süpürmesini izledim, çok keyifliydi!

DENENEBİLİRLİK ENDEKSİ

Yemeğin yanında parmaklarını da yiyen sevgili deneğim Samet, haliyle bu çalışmama 10 üzerinden 10 verdi. Mutlaka denenmesi gereken bir lezzet!

The Lab in Kitchen 101 Keçi Pişirmenin İlmi - Keçi Eti Nasıl Pişirilir?

Bir sonraki deneyde görüşmek üzere, takipte kalın!

Kendi zeytinliğimizden evde kullanım için çektirdiğimiz zeytinyağını tatmak ister misiniz? Şuraya buyrun.

Android uygulamamızı indirmeyi unutmayın. Uygulamaya ulaşmak için tıklayınız.

Blog'a üye olarak yeni yazıların mail'inize gelmesini ister misiniz?

The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Keçi Pişirmenin İlmi - Keçi Eti Nasıl Pişirilir?
Follow me

Özgün Papan Kaşık

The Chef at The Lab in Kitchen
My passion in kitchen started when I was a kid. First, I fell for eating, then it turned out to be a passion for cooking.
The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g Keçi Pişirmenin İlmi - Keçi Eti Nasıl Pişirilir?
Follow me

Latest posts by Özgün Papan Kaşık (see all)

5 Comments

 1. gokhan g says

  denemeye değer bir tarif gibi görünüyor.

 2. kamer says

  Özgün Eline sağlık canım……Şimdi olsa da yesek…. 🙂

 3. Nazife Duygu says

  Keci eti pahali mi ucuz mu acaba diger et turlerine gore?

 4. Necla says

  Emeğine sağlık Özgüncüm… Et pişirmek marifet ister ama keçi etini pişirmek daha bir marifet ister… Ellerine sağlık…

 5. Gülaçtı Şen says

  Keçi etine hep ön yargılıydım. Daha önce hiç yemediğim halde 🙂 Belki de hiç yemediğim için böyleydim. Ama yazınızı okuyunca bu fikrim değişti; üstelik merakım da çok arttı. Bu noktayı yakalamış olmanız çok güzel. Teşekkürler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.