İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi

Merhabalar!!

İspanyol mutfağına bayıldığımı söylemiş miydim? Evet birçok mutfak gibi İspanyol mutfağına da bayılıyorum. Ancak tapaslar hariç İspanyol yemeklerinin geneli benim evde denemem için çok fazla özellikli pişirme malzemesi ve çok fazla özel malzeme barındırıyor maalesef. Örneğin şu anki mutfağımda bir paella yapmam pek de mümkün görünmüyor…

Lakin çok eğlenceli ve kolay yemek çeşitleri de var tabi… Örneğin tortilla: İspanyolların meşhur patatesli soğanlı omleti! Bu tarifi deneylerime alet etmeye gönlüm razı gelmedi, orijinaline çok hafif karabiber ilavesiyle klasik reçeteyi aynen uyguladım. Lezzeti sadeliğinde bu pratik tarifi herkesin denemesini önerebilirim. İşte Tortilla Tarifi ( ispanyol omleti tarifi )

The Lab in Kitchen tortilla-4-1024x578 İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi

Haydi bakalım ne yapmışız?

NE KATTIM?

 • 6 yumurta
 • 1 soğan
 • 3 patates
 • 500 ml zeytinyağı
 • 1 tutam tuz
 • 1 tutam karabiber

NE YAPTIM?

 • Genişçe bir tavayı ocağa koydum ve tava ısınırken soğanımı jülyen doğradım. Zeytinyağını tavaya dökerek soğanları da ilave ettim ve soğanlar kızarırken patatesleri soydum, 4’e böldüğüm patatesleri 2-3 milimetre kalınlıkta doğradım. Patatesleri de tavaya ilave ederek 10-12 dk kadar soğanlar ve patatesler karamelize oluncaya kadar kızarttım.

The Lab in Kitchen tortilla-1-1024x409 İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi

 • Genişçe bir kaba 6 yumurtayı kırdım, hafifçe çırptım ve içine yağın içinden süzerek kızarmış patates ve soğanı ilave ederek iyice karıştırdım. Son olarak bir tutam da tuz ve karabiber ekledim ve kabın üzerini alüminyum folyo ile kapattım. Bu karışım 15 dk dinlenmeye bıraktım. Bu süre içinde yumurtalar, soğanlar ve patateslerin aromaları tam anlamıyla birbirine karışıyor ve karışımın kıvamı daha yoğun bir hal alıyor.

The Lab in Kitchen tortilla-2-150x150 İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi The Lab in Kitchen tortilla-3-300x154 İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi

 

 • 15 dakika dinlenmiş bu karışımı, daha ufak çapı olan yapışmaz bir tavada orta-kısık ateşte 6-8 dakika (karışımın kenarları pişerek tavadan ayrılacağını belli ediyor bu aşamada) pişirdim. Bir yüzü piştikten sonra tavadan daha genişçe bir tabak yardımıyla ters çevirerek yaklaşık 3-5 dakika kadar da arka yüzünü pişirdikten sonra tavayı temiz bir tabağa ters çevirerek tortillamı tamamlamış oldum.
 • Pizza gibi dilimleyerek servise hazır hale getirdim.

NASIL OLDU?

Bu tarifi uygularken çok fazla dejenere edemedim çünkü tortillanın lezzetinin sırrı sadeliğinde. 3 temel malzeme üzerinden bu kadar leziz bir yemek çıkıyor olması da ayrıca müthiş J Normalde birçok İspanyol bu tarifte karabiber bile kullanmaz ama ben her türlü omlete mutlaka karabiber katılması gerektiğini hissediyorum, nedendir bilmem..

Velhasıl, bu sefer deneysiz bir yemek oldu ancak hem aşırı pratik olması hem de muazzam lezzeti sebebiyle kendimi bu tarifi paylaşmaktan alıkoyamadım.

Bu vesileyle de sevgili deneğime bir oturuşta 4 yumurta yedirmiş oldum, umarım protein zehirlenmesi geçirmez..

DENENEBİLİRLİK ENDEKSİ

Yıllardır tüm İspanyollar denemiş, beğenmiş, tescillemiş. Siz denemişsiniz çok mu? Deneyin tabi, es geçmeyin bunu.

The Lab in Kitchen 8 İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi

Bir sonraki yemekte görüşmek üzere, takipte kalın!

Android uygulamamızı indirmeyi unutmayın. Uygulamaya ulaşmak için tıklayınız.

Blog'a üye olarak yeni yazıların mail'inize gelmesini ister misiniz?

The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi
Follow me

Özgün Papan Kaşık

The Chef at The Lab in Kitchen
My passion in kitchen started when I was a kid. First, I fell for eating, then it turned out to be a passion for cooking.
The Lab in Kitchen f2efb7f53559b04545e8d9f897084ad8?s=80&r=g İspanyollar Nasıl Omlet Yapar: Tortilla! İspanyol Omleti Tarifi
Follow me

Latest posts by Özgün Papan Kaşık (see all)

2 Comments

 1. Tuba Sönmez says

  ispanyolların omleti çok garibime gitti,dünya mutfağını çok merak ederdim,güzel bir bilgi oldu eline sağlık

 2. Nazife Duygu says

  Ay en sevdigim omletlerden biri!!!!

Leave A Reply

Your email address will not be published.